Niemcy - pogoda, klimat i temperatura

Klimat w Niemczech jest umiarkowany, bez długich okresów ekstremalnego ciepła lub zimna. Średnia roczna temperatura wynosi 9 stopni Celsjusza – lata są gorące a zimy łagodne. Styczeń to najzimniejszy miesiąc w Niemczech. Średnia temperatura wynosi w tym okresie około 1,6° C na północy i -2° C na południu Niemiec. W lipcu, który jest najcieplejszym miesiącem, sytuacja jest odwrotna. Cieplej jest na południu (średnia temperatura lipca to 19,4° C, niż na północy (średnie temperatury na północnym wybrzeżu w lipcu, to około 17 - 18° C. Roczna suma opadów wynosi od 2000 mm w ciągu roku w górach na południu Niemiec, do 400 mm rocznych opadów w okolicach Moguncji

A oto jak wygląda sytuacja pogodowa w Niemczech na przestrzeni roku.

Styczeń – prawdziwa zima tylko w Bawarii, śnieg i mróz od -4 do -8°C.
Luty – temperatura powietrza w dzień +3 do +8°C, w nocy około zera – zima w wersji łagodnej w kraju Saary.
Marzec – w dolinie Renu czuć już wiosnę, słonecznie i ciepło do 12°C, dobra pora na długie spacery.
Kwiecień – w Nadrenii słońce świeci po siedem godzin dziennie, temperatura powietrza 8-16°C.
Maj – na wybrzeżu słońce i temperatura do 16-20°C, tylko woda w morzu zimna.


Czerwiec – w Berlinie bardzo ciepło i słonecznie, lepiej teraz poświęcić czas na zwiedzanie stolicy, bo wkrótce nadejdą prawdziwe upały.
Lipiec – na Rugii idealne warunki do opalania, pełnia słońca, tylko woda niezbyt ciepła - zaledwie 18°C.
Sierpień – w Nadrenii Północnej-Westfalii przepiękna, czysta zieleń, temperatura nad Wezerą 22-28°C.
Wrzesień – na wyspach Fryzyjskich lekka bryza, temperatura ok. 20°C, słonecznie.
Październik – w Norymberdze temperatura 10-14°C, parasol można zostawić w domu, czekają nas przeciętnie 4 godziny słońca każdego dnia.
Listopad – deszcz każdego dnia, temperatura od 6 do 10°C – wymarzona pogoda dla domatorów dostępna dla każdego w Szlezwiku-Holsztynie.
Grudzień – jeśli ktoś nie lubi zimy, w Nadrenii-Westfalii znajdzie o tej porze roku temperaturę od 0 do +6°C, tylko słońca mało. Dla amatorów śniegu i mrozu pozostaje do dyspozycji niezawodna Bawaria.

Klimat w Niemczech

Niemcy znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego – łagodny morski na północy przechodzi w coraz bardziej kontynentalny w miarę posuwania się na południe. Sprawiają to północno-zachodnie wiatry znad ciepłego Atlantyku, które, nie napotykając przeszkód na nizinie Północnoniemieckiej, docierają w głąb kraju aż do podgórza Alp.


Niemieckie zimy nie są surowe, najłagodniejsze - bliżej Morza Północnego, trochę chłodniejsze na południu. W styczniu średnia temperatura waha się od –1,5°C na północnym zachodzie (Zatoka Kilońska) do –3 °С na południowym wschodzie (Górna Bawaria), a pobliżu Alp osiąga –5 °С. O wiele zimniej bywa tylko w wysokich górach na południowej granicy. W dolinie Renu łąki i pola w zimie są zawsze zielone. Śnieg pada tam rzadko i trzyma się niedługo. Niemniej gdy nad Europą znajduje się antycyklon, przynoszący masy zimnego powietrza znad Syberii, temperatura w zimie na nizinie Północnoniemieckiej może spaść nawet do –12° С.

Latem na nizinie Północnoniemieckiej najwyższe temperatury sięgają +19° С, a we wschodnio-południowych regionach do + 30° С.

Opady w Niemczech

Średnia ilość opadów w kraju w ciągu roku stanowi 600–700 mm, przy czym na nizinie Północnoniemieckiej bywa ich mniej niż w górach (tam do 1000 -2000 mm, a nawet więcej).
Cechą charakterystyczną alpejskiego klimatu Niemieć jest suchy ciepły wiatr „fen”, który wieje z gór (podobny wiatr w Tatrach nosi nazwę „halny”).


Zupełnie nietypowo dla Niemiec wygląda klimat w otoczonych górami dolinach i kotlinach, jak również na wysepce Meinau nad jeziorem Bodeńskim. Tu on przypomina raczej klimat podzwrotnikowy.

W ostatnie lata w Niemczech, jak zresztą w całej Europie, miało miejsce kilka wielkich powodzi, a latem 2003 kraj nawiedziła susza. Niektórzy naukowcy uważają to za oznakę globalnego ocieplenia klimatu...

Ocena ogólna (0)

0 na 5
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Copyright © 2013-2015 www.pogodaniemcy.pl
Uwaga: Dołożyliśmy wszystkich możliwych starań aby prezentowane dane pogodowe, na temat temparatury, opadów i wiatrów były pełne i wiarygodne, w żadnym jednak wypadku www.pogodaniemcy.pl nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych klimatycznych oraz pogodowych.